Video prezentaceFotogalerie

Skrytá kamera v klíči CEL-TEC

Recenze

Dostal jsem k recenzi novinku, dostupnou na internetovém obchodě http://www.cel-tec.cz nazvanou "Skrytá kamera v klíči od auta" od výrobce CEL-TEC.

Výrobek dorazil v hezké krabičce, ve které byla uložena vlastní kamera, krátký USB kablík ve standardu miniUSB a český návod. 
 
Dle přiložené dokumentace by kamera měla mít tyto vlastnosti:
Nahrávání videa i zvuku v reálném čase ve formátu AVI
Komprese videa: M-JPEG, 720x480 px, 29 fps
Video bitrate: (variable bitrate) 3500-4900Kbps
Fotografování do formátu JPG
Velikost fotografie: 2560x1920 pixelů, 72DPI, 24 bitů hloubka barev
Integrovaný mikrofon
Audio bitrate 192 Kbps, kodek PCM
Rozsah mikrofonu 4m2
Režim nahrávání: kontinuální nahrávání do zaplnění pam. karty; možnost ručního zastavení nahrávání; automatický start nahrávání, pokud je detekován pohyb před kamerou
Nahrávací čas: až 45 minut na jedno nabití baterie
Baterie: Lithium-ion
Rozměry: 70x35x15mm
Nemá vnitřní paměť
Slot pro pam. Karty microSD, microSDHC
Váha: 28g
Kompatibilita: Windows 2000/XP/VISTA/7
Vhodné pro každý počítač s USB 2.0 portem a zpětně komp. s USB 1.1
 
Vlastní kamera věrně imituje moderní klíč od auta (v mém provedení s emblémem BMW). Konstruktéři vtipně využili vyklápěcího mechanizmu klíče, který v zavřeném stavu skrývá a chrání konektor USB, tlačítko Reset a slot na kartu microSD.Tlačítka na horní straně jsou funkční a slouží k zapnutí přístroje, ovládání spouště fotoaparátu, spouštění video záznamu a aktivaci automatického záznamu na základě rozpoznání pohybu v obraze.

Posledně zmiňovanou vlastností se kamerka odlišuje od podobných zařízení, které mají aktivaci záznamu na základě akustického vzruchu (mikrofonem).

 
Pro srovnání optických parametrů jsem zvolil jako protivníky sportovní kameru MiniDV MD91 (na obrázku zcela vlevo) a modelářskou kameru FlyCamOne2 (na obrázku vpravo). Všichni tři zástupci se vyznačují absencí vnitřní paměti a záznamem na SD/microSD/SDHC kartu.

Pro ověření a srovnání vlastností jsem pořídil sadu fotografií ze stejného místa, zaměřenou na srovnávací cíl ve vzdálenosti 2.5m (empiricky zjištěná vzdálenost, kdy jsem ještě rozuměl záznamu nahrávaného rozhovoru)


Fotografie, pořízená kamerou MiniDV

Fotografie, pořízená recenzovaným přístrojem


Fotografie, pořízená FlyCamOne2


Fotografie vznikly při umělém osvětlení se snahou se přiblížit použití dle námětu prodejce. Je zřejmé, že kamera v klíči má nejmenší zorný úhel. Při používání pro skryté nahrávání bude tedy nutné co nejpřesnější zaměření na natáčený objekt, což považuji za dost obtížné. Kvalita fotografie a natáčeného videa odpovídá miniaturnímu objektivu – při natáčení v šeru se projeví zvýšený šum snímače zrněním obrazu, přesto však byl přístroj schopen rozpoznat pohyb. Prodejce uvádí dobu práce na nabitou baterii 45minut, v mém případě jsem se nikdy nedostal nad 38minut trvalého záznamu (baterie má za sebou cca 5 nabíjecích cyklů). První nabíjení trvalo 2 hodiny 30 minut, což odpovídá deklarovaným 3 hodinám nabíjení prázdné baterie.

Poznatky z provozu:
Po zapnutí kamery je aktivován pohotovostní režim, indikovaný svitem červené LED. Pokud během 3 minut nezahájíme nahrávání videa, nebo nevyfotíme žádný snímek, tak se kamera vypne.
V dokumentaci jsou zmiňovány v popisu nastavení času tři různé názvy souborů (předpokládám, že se týkají různých verzí FW kamery). V mém případě na nastavení času fungoval soubor s názvem TIME.TXT

Na internetu lze nalézt stížnosti na stranově zkreslený formát záznamu, pořizovaný podobnými kamerami – zaměřil jsem se tedy i na tuto vlastnost. Testovaný kus pořizoval jak fotografie, tak videozáznam ve správném poměru stran.

Dlaším problémem některých výrobků je údajné přebíjení vnitřní baterie při připojení k napájení po dobu 10-ti hodin. Ověřil jsem, že zařízení, které jsem měl k dispozici tímto neduhem netrpí – po ukončení nabíjení klesne celkové oteplení přístroje a nejsou patrné žádné příznaky přebíjení (zvýšená teplota, nafukování baterie).

Také lze najít stížnosti na vynechávání obrázků ve videu, které se projevuje jeho trháním – ověřil jsem karty SanDisk 512MB, SanDisk 1GB, Toshiba 4GB SDHC a Pretec SDHC 4GB; ani v jednom případě jsem žádné trhání nezaznamenal. Lze je tedy pro používání doporučit.

Velmi zdlouhavý je však přenos zachycených souborů přes USB – průměrná hodnota se pohybuje kolem 830kB/sec., což při objemech dat velikosti stovek MB znamená, že u stahování budeme trávit spoustu času.
Zaznamenané video jsem otevřel v programu VirtualDub, abych ověřil jeho parametry. Zde je výsledek:Jak je patrné, tak parametry videa se shodují s technickými parametry, udávanými prodejcem.

Náměty
Jako velký potenciál přístroje vidím možnost náhrady dražších modelářských kamer, umísťovaných na modelech – klíč je bez jakýchkoliv úprav lehčí než známý FlyCamOne, zaznamenává video ve větším rozlišení a může se spustit detekcí pohybu v obraze. Menší zorný úhel by se mohl dát zvětšit použitím širokoúhlého objektivu (na internetu pod názvem jelly lens).

Závěr
Přístroj až na výdrž baterie splňuje tvrzení prodejce. Netrpí žádným z neduhů, zmiňovaných v textu. Jako nevýhodu vidím menší zorný úhel (který se ale nejspíš bude dát rozšířit použitím širokoúhlé čočky). Další nevýhodou je pomalý přenos dat do PC, dá se ale obejít tím, že SD kartu vyjmeme a vložíme do čtečky – soubory jsou ukládány bez nutnosti konverze. Za velmi dobrou vlastnost považuji spouštění záznamu detekcí pohybu.

Pavel Brychta